Po cestách a cestičkách v arboretu Brno...
Pátek 28. května. Ráno počasí slibuje, ale letos je jako na houpačce, je proměnlivé a tak rychle do Arboreta na venkovní výstavu Iris !
...Areál byl založen v roce 1938 na ploše dvou hektarů. V roce 1967 byla botanická zahrada a arboretum rozšířena na dnešních jedenáct hektarů. Celý komplex je rozdělen do pěti tematických celků. Sbírky nabízejí návštěvníkům na čtyři tisíce taxonů orchidejí, tři sta taxonů tillandsií, dva tisíce trvalek, tři sta padesát kultivarů velkokvětých kosatců, pět set skalniček a čtyři tisíce taxonů dřevin. Samozřejmostí jsou pravidelné výstavy nejrůznějších druhů rostlin a na jaře a na podzim jsou pořádány tzv. tematické víkendy.
...mé první zastavení bylo u stánku s masožravkami ...
...Masožravé rostliny jsou rostliny, které získávají více či méně živin tím, že chytají drobné živočichy, prvoky a zvláště pak hmyz. Masožravé rostliny obvykle rostou na místech, kde je půda velmi chudá na živiny. Wikipedie
...Většina masožravých rostlin žije v přírodě na stále vlhkých a slunných místech. Pokud jim i doma zajistíme dostatek světla a stále vlhký substrát, není jejich pěstování nijak obtížné. Mezi nejméně náročné druhy patří rosnatky a tučnice, a také šprlice.
Květináčky by měly stát v misce s asi centimetrovou hladinou vody. Poté, co vodu vyčerpají, musíme ji ihned dolít. Vyschnutí bývá pro masožravky osudné.
Běžně pěstované masožravé rostliny snáší široké rozmezí teplot (5–35 °C).
Na zimování jsou ideální zasklené balkony a zimní zahrady, kde rostliny pěstujeme při teplotách kolem 5–15 °C.
...Při těchto teplotách masožravky téměř nerostou a nevadí jim tedy ani zimní nedostatek světla. Neměly by však stát stále ve vodě (transpirace rostlin je v zimě omezena na minimum a přemokřené rostliny mohou v mokru a zimě snadno zahnívat), substrát udržujeme pouze stále mírně vlhký.
Při celoročním pěstování v bytě musíme masožravkám zajistit co nejlepší osvětlení, např. na parapetu u okna na jih či západ, případně uměle dosvětlovat.
...u dalšího stánku i uvnitř mají své krásky orchideáři...
...Vstavačovité neboli orchideje je čeleď jednoděložných rostlin z řádu chřestotvaré. Některé starší taxonomické systémy ji řadí do samostatného řádu vstavačotvaré. Jejich název pochází z řeckého slova orchis, které v překladu znamená varle – podle tvaru podzemních hlíz rodu vstavač. Wikipedie
12 rad od Pavla Boudyše (autora článku ze 17.4.2016) pro pěstování orchidejí:
1.    Zjistěte si, jaký máte druh orchideje a zkuste jí podle toho přizpůsobit teploty v létě i zimě, světlo, zálivku a hnojení.

2.    Používejte speciální substráty pro orchideje. Ale pozor, ne všechny jsou stejné. Některé obsahují jen kůru (moje oblíbené, ale vyžadují častější zálivku). Jiné i rašelinu, rašeliník či mechy a drží déle vodu, kořeny však mohou uhnívat.

3.    Většina orchidejí má ráda světlo, ale nemá ráda přímé sluneční světlo. Sluníčko listy často spálí. Proto je nejlépe umístěte na východní parapet, nebo na stůl kousek od okna.
4.    Orchideje nesmí stát ve vodě nebo být neustále v mokrém a vlhkém substrátu. Než orchidej znovu zalijete, sáhněte si na substrát, jestli už proschl. Jinak počkejte se zálivkou. Já zalévám v rozmezí cca 1-2týdny. V zimě i jen jednou měsíčně. Dlouhé sucho ale také škodí, protože rostlina vysychá.

5.    Zalévejte ponořením květináče do kýble s odstátou vodou s pokojovou teplotou. Když bude dešťová, tak to je to nejlepší co můžete pro své miláčky udělat.
6.    Přihnojujte hnojivem na orchideje podle návodu. Podle druhu jednou za 14 dní v létě a v zimě jednou měsíčně i méně. Mezi hnojením musí být závlaha bez hnojiva.

7.    Přesazujte, až když rostliny prorostou kořenový bal. Např. u Phalaenopsis staré hnědé suché kořeny odstřihnu, a dávám si pozor na ty tlusté silné, abych je nepolámal (jenže je VŽDY polámu J). Buď použiji ten samý květináč, nebo větší či menší. To podle velikosti rostliny a jejího kořenového balu.

8.    Používám zásadně průhledné květináče a obaly pro epitifické druhy orchidejí (ty co mají ty zelené silné kořeny), aby se ke kořenům dostalo světlo.
9.    V zimě rostliny jednou měsíčně sprchuji vlažnou vodou, v létě je dávám na déšť, aby se z listů smyl prach a rostlina mohla dýchat. Voda se ale NESMÍ dostat na květy, jinak se poničí.

10.  Rostliny alespoň jednou denně rosím. Jenom listy, květy by se vodou poškodili. Mám připravený rosič s odstátou vodou a když jdu kolem, porosím je. Vodu kolem setřu, aby se neničil nábytek. Je to vše otázka minuty.
11.  Je-li možnost, letním co to jde. Jinak řečeno, vynesu je ven hned, jak to teploty povolí a uklidím dovnitř, až se teploty zase sníží. Podle druhu od jara do podzimu, nebo jen v létě. Některé ale neletním vůbec (ty hodně teplomilné). Rostliny zavěsím do stromů. Dešťová voda tak odtéká od kořenů a také na rostliny nemohou slimáci. Nikdy je nedávám na přímé slunce.

12.  Pravidelně kontroluji rostliny, zda se na nich neobjevují škůdci. Jestliže se objeví, ihned zakročím a snažím se je z rostliny odstranit. Rozhodně se podívejte na obě strany listů a ke květním stvolům.
...ve stánku je prodej i tillandsií - 
Tillandsie, česky též kykatka, je rod jednoděložných vytrvalých rostlin z čeledi broméliovitých. Domovem jsou jim jak pouštní oblasti, lesy tak i deštné pralesy. Rostou od nížin po horská pásma Jižní a Střední Ameriky a jižní oblasti Severní Ameriky. Mimo tyto oblasti se pěstují. Wikipedie
...Tilandsie jsou velmi neobvyklé, okouzlující rostliny. Můžete je zavěsit na kousku dřeva či kamene v okenním výklenku. Žijí totiž epifyticky. Prospívají i v suchých a slunných bytech. Mezi pokojovými rostlinami není mnoho druhů, které jsou tak skromné. Pravidelné rosení, ba i hnojení však vyžadují...
...nejen ve stánku, ale i u kámošky Dany je obdivuji...
...opouštím stánek plný zvláštní krásy...
...po cestě s podloubím k dalším cestám a cestičkám...
...této roční době "vévodí" na ploše zahrady mezi trávou okrasné česneky a eremurusy ...
...ALLIUM - "Okrasné česneky"
 
„Česneky“, jsou převážně rozšířeny na severní polokouli naší planety. Námi nabízené odrůdy mají ozdobný květ a elegantní vzezření, některé mají pěkný vzhled i po odkvětu, nechají se sušit, takže se uplatní i v okrasném zahradnictví. Vysoké druhy zdobí zahradu ještě v době, kdy jejich listy dávno odumřely. Jsou to plně mrazuvzdorné rostliny, které kvetou malými kvítky. Květenství tvoří plochý, deštníkovitý nebo kulovitý okolík, složený z mnoha jednotlivých květů na dlouhých stopkách. Vysoké odrůdy 50 - 150 cm se hodí většinou k sušení, nižší odrůdy do skalek. Oboje jsou však vysoce barevně dekorativní, mají široké využití, dají se např. aranžovat do váz, váziček nebo použít do suché vazby. Kvetou v červnu a červenci....
...Česneky sázíme na podzim, milují propustnou půdu, polostín i plné slunce. Velké cibule sázíme 10 - 15 cm hluboko, malé asi 6 - 8 cm. Jsou zcela nenáročné, prakticky nemají žádné škůdce. Můžeme je ponechat na jednom stanovišti 3 až 5 let. Sklízíme je po odumření listů, přes léto cibule sušíme ve stínu, na podzim opět sázíme...
...sluníčko kreslí stíny a já pokračuji ...
...Moruše bílá je jedním z nejžádanějších stromů s převislou korunou. Není divu, neboť kromě krásy nabídne i jedlé, velmi chutné plody a navíc je výškově omezená...
...chvíli posedím na lavičce u krásné louky...
...kde se to modrá ...
...lnem ...
...Len setý je jednoletá bylina, pěstovaná pro lněné vlákno a pro olejnatá semena. Pochází z regionu mezi východním Středomořím a Indií a ve velkém se pěstovala již ve starověkém Egyptě. Byl jednou z prvních rostlin domestikovaných během neolitické revoluce. Wikipedie
...cestiček - dlážděných, travnatých, pískových, je tady plno a každá vás zavede do různých zákoutí...
...na této zídce je plno rozchodníků....
...Rozchodník je rod rostlin z čeledi tlusticovitých. Rod má více než 400 druhů, v České republice se vyskytuje 6 původních druhů, některé další zplaňují z kultury. Jsou to suchomilné byliny se silně dužnatými listy zadržujícími vodu a pětičetné květy. Wikipedie
...a taky k mým oblíbencům - kaktusům - 
Kaktusovité, známé též jako kaktusy je čeleď dvouděložných rostlin z řádu hvozdíkotvaré. Jsou to vytrvalé rostliny se sukulentními stonky specifické stavby. Většina druhů nemá zelené listy, ty se přeměnily v trny. Květy mají mnoho okvětních lístků i tyčinek. Plodem je bobule. Wikipedie
.. "Drsné klima, kterému se musely tyto kaktusy v přírodě přizpůsobit, z nich minimálně pro mě, udělalo opravdové aristokraty ..." (slova pana Šulce, kaktusáře z Plzně, se kterými plně souhlasím...
...opuncie, připadám si jako u nás doma na lodžii...
...Opuncie tvoří jednu podčeleď čeledi kaktusů. Charakteristické je pro ně vytváření těla složeného z mnoha na sebe navazujících článků, nejčastěji plochých. Tím se odlišuje od ostatních kaktusů, které mají těla kulovitá, válcovitá nebo sloupovitá s výrazným centrálním článkem. Je to sukulentní rostlina s hustým kořenovým systémem. Nadzemní část je tvořena zdužnatělými články stonkového původu, na nichž jsou helikálně uspořádány jednotlivé areoly. V těch bývají větší trny a mnoho menších glochid se zpětnými háčky. Z areol vyrůstají nové články nebo generativní orgány květy, plody. Mladé články se používají jako zelenina, či množitelský materiál. Květy jsou soliterní, středně velké, nejčastěji žluté nebo v odstínech červené až fialové. Modrá barva se u kaktusů nevyskytuje. Plody jsou poměrně velké, obsahují početná plochá semena s tvrdou slupkou.
Pevné cévní svazky jsou obaleny zásobním pletivem, především na vodu. Pokožka je poměrně tuhá.
...Opuncie (Opuntia), česky též nopál, je rod rostlin z čeledi kaktusovité (Cactaceae). Tyto rostliny jsou původem z oblasti rozkládající se od Kanady až po Ohňovou zemi.

S cíleným pěstováním se začalo asi před 8 000 až 9 000 lety v centrálním Mexiku. Nejdůležitějším druhem je opuncie mexická (Opuntia ficus-indica), která má 2 formy. O. ficus-indica f. amyclaea je s trny, f. inermis je beztrnná. Po objevení Ameriky se opuncie rozšířily do Středozemí a dále do ostatních částí světa. V současnosti jsou nejvíce pěstované v Mexiku, Brazílii, Bolívii, USA, Itálii, severní a jižní Africe a v Indii. V evropských pramenech pochází z roku 1515, kdy byla nalezena na Haiti.
...Opuncie hnědoostná - 
přeloženo z angličtiny-Opuntia phaeacantha je druh pichlavého hruškového kaktusu známého pod běžnými jmény tulipánová pichlavá hruška a pouštní pichlavá hruška vyskytující se na jihozápadě Spojených států, na nížinách Great Plains a v severním Mexiku. Rostlina vytváří husté, ale lokalizované houštiny. Wikipedia (angličtina)
Užití
Ovoce – plod opuncie se konzumuje syrový, všelijak upravovaný; v podobě džusů; alkoholických nápojů; džemů, přidává se do různých cukrovinek, do čajových směsí nebo se z něj vyrábí tekuté sladidlo.
Zelenina – nejnovější stonkové segmenty se používají dosti často i jako zelenina.
Píce – nejčastěji stonky z průřezů, nebo celé rostliny se odtrnovávají a používají jako objemné krmivo. 
Barvivo – karmín, neboli košenila – tedy červené barvivo, které vzniká především z červce nopálového (Dactylopius coccus), parazitujícího na stoncích.
Energie – bioplyn, etanol; ohřev z hoření - na toto využití probíhá řada studií, ale zatím se nikde více nevyužívá.
Zemědělství – využití v agronomii se týká hlavně zisku organického materiálu, využití jako meziplodiny, 
Dále se využívají jako ploty, větrolamy a antierozní rostliny (Severní Afrika).
Mouka - ze sušené mleté opuncie se peče nopálový chleba, vhodný při dietách.
Ostatní – olej ze semen; farmaceutika; kosmetické produkty; výroba papíru
...cestou lemovanou loukou plnou sedmikrásek se už blížím k výstavě irisů...
...záhon plný barevných odstínů...
...na tomto místě jich bylo už dost rozkvetlých, ale některé záhony měly jen poupata. Ale o kosatcích se zmíním až v dalším albu...
...teď jdu kolem skalky, na které při minulé návštěvě zahrady bylo plno konikleců. Však jsou vidět, už odkvetlé, v horní části fotografie...
... a zase česneky...
... tady jsem v podřepu pozorovala hezkou chvilku hmyz, hlavně včelky...
...cesta mě vede k císařskému stromu - Paulovnie plstnatá - je strom pojmenovaný na počest dcery cara Pavla I., královny Nizozemska, Anny Pavlovny Romanovové...
... U nás je považován za poměrně vzácnou rostlinu, v teplejších částech Evropy je pěstován jako okrasa parků a zahrad....
...Jedná se o velice atraktivní strom s bujným růstem zvonkovitých květů...
...Rostlina Paulovnie pochází z Číny, kde má široké využití. Strom má velké listy a nádherné květy, proto se hodií jako ozdobná rostlina. V Číně se také pěstuje pro své kvalitní dřevo. Dřevo Paulovnie je velice lehké a má výborné rezonanční vlastnostni. Proto se v Asii používá pro výrobu hudebních nástrojů...
...obloha se zatahuje, zvedá se vítr...
...pivoňky už odkvétají, přesto ještě potěší svou veselou barvičkou...
...vítr květní lístky sfoukává na cestu ...
...Dub letní, česky též křemelák, je mohutný listnatý strom z čeledi bukovitých. Přirozeně se vyskytuje v Evropě a Malé Asii, na Kavkaze a v některých lokalitách severní Afriky. Roste od nížin do podhůří, kde může vytvářet doubravy nebo růst jako solitéra. Roste-li v lese, snadno ztrácí spodní větve. Wikipedie
Vědecký název: Quercus robur
...po louce jdu k jezírkám ...
...Orlíček je rod rostlin z čeledi pryskyřníkovité. Orlíčky jsou vytrvalé, zřídka dvouleté byliny. Orlíčky rostou po celém severním mírném pásmu, kde bylo nalezeno na sedmdesát druhů. Rostliny tvoří vzpřímené větvené lodyhy. Listy s 2-3 krát trojčetnými čepelemi. Květy mají nálevkovitou korunu s dlouhými ostruhami. Wikipedie
Vědecký název: Aquilegia
...Květina lásky, lví ústa i revolverová květina
Orlíček obecný (Aquilegia vulgaris) z čeledi pryskyřníkovitých u nás patří k ohroženým druhům květeny. Označení uvedená v titulku článku si v různých zemích lidé vymysleli pro rostlinu z čeledi pryskyřníkovitých, kterou známe jako orlíček. Jako okrasnou rostlinu orlíček lidé pěstovali už od 15. století. V současné přírodě je však stále více orlíček ohrožen úbytkem vhodných lokalit. Horským druhům navíc vadí globální oteplování
... snad všude, kam se podívám jsou krásné česneky...
Květomluva - symbolika květin -
Květiny mluví nejkrásnějším jazykem světa…ale, jak je možný, že někdo takové krásce přiřadil:" jsi mi protivný !" Přece „Květina je dar pro naše oči - dívejme se a obdivujme“...
...přes zídku, přes jahodníky, koukám na oblohu : bude nebo nebude pršet ?
... v tuto chvíli ještě ne!
...hořce, naší Trojkou obdivované, už odkvetly. Bíle kvetoucí lomikameny kvetou ...
...ještě jeden zpětný pohled... a jdu dál...
...tentokrát kolem vody po takovémto haťovém chodníčku...
... a po dlaždicovém...
...víc vody bude v dalším albu...
...Azalky jsou bohatě větvené keříky, které u nejmenších druhů dosahují výšky pouhých deset centimetrů a u nejvyšších i přes dva metry. Jsou obrostlé středně velkými či drobnými, matnými nebo lesklými, pevnými, zelenými listy řídce porostlými chloupky, které se vyskytují často i na květech a semenících...
...Nejvíce nás potěší svými hvězdicovými nebo zvonečkovými květy v barvách od něžné bílé či zářivě žluté přes škálu oranžových a růžových odstínů k vyzývavé fialové a červené. Květy mohou mít i dvě barvy, z jichž jedna tvoří základ a druhá kresbu. Dříve byly azalky samostatným druhem, nakonec je ale vědci zařadili podle shodných znaků k rodu rhododendronů....
...vistárie - královna popínavých dřevin - 
Vistárie je rod rostlin z čeledi bobovité. Zahrnuje 7 druhů a je rozšířen ve východních oblastech USA, Číně a východní Asii. Jsou to dřevnaté liány s bohatými hrozny motýlovitých květů. Některé druhy jsou pěstovány jako okrasné dřeviny. Wikipedie
Vědecký název: Wisteria
...začalo mírně pršet, ale jsem trochu schovaná pod keřem a fotím...
...Vistárie, známá v japonštině jako fuji, může být nejen druhá nejznámější květina této země, ale díky jejich schopnosti se ohýbat, vistárie neboli modrý déšť, jak je tuto květinu možné nazývat u nás, může být přeměněna v obrovské modré, růžové, fialové a bílé tunely, což připomíná procházku s kaleidoskopem na oku...
...Japonsko však není jediným místem, kde lze zažít podobný vizuální zážitek. Vistárie kvete také například v Pensylvánii (USA) v zahradách Longwood Gardens a Central Parku v New Yorku. Překrásný pohled na tuto fascinující květinu nabízí statek Argory v Severním Irsku a zahrady hotelu Great Fosters Hotel v Surrey (UK).
...i já jsem okouzlena touto krásou.
Vistárie (také wistérie, wistárie, wistarie, modrý déšť) je rod rostlin z čeledi bobovité. Zahrnuje 7 druhů a je rozšířen ve východních oblastech USA, Číně a východní Asii. Jsou to dřevnaté liány s bohatými hrozny motýlovitých květů. Některé druhy jsou pěstovány jako okrasné dřeviny...
...Rod byl pojmenován po Casparu Wistarovi (1761–1818), což byl anatom, chemik, lékař a prezident americké filozofické společnosti, rod pojmenoval jeho přítel, anglický botanik Thomas Nuttall z Harvardu...
...mírně prší, ale já už stejně odcházím...
...s pohledem na Brno...
...trochu přiblížené...
... a s chutí na kávu jdu Bieblovou ulicí ke Kinokavárně, pokud bude mít zahrádku. Jenže jsem narazila na tento stánek a ani jsem ke Kinokavárně nedošla. Zaujala mě nabídka a klidné posezení. Ne, nemyslím tu židli, ale za schody k domu, za zábradlím, vidím takovou maličkou lavičku. Jen si uvědomuji, že už jsem dlouho neměla sebou v baťůžku cestovní hrneček, tak káva bude z kelímku. Ale ten hruškový frgál neměl chybu! ...
...ten kousek cesty se zase vracím k zastávce u Zahrady a arboreta Mendelu a doufám, že se snad sejdeme na samotných albech "Iris" a "Voda v arboretu". Zatím ahoj !
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Po cestách a cestičkách v arboretu Brno...

Popis

...Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně se rozkládá na ploše 10,96 ha na jihovýchodě katastrálního území Ponava v blízkosti hranice s městskou částí Brno-sever, při ulici Drobného a třídy Generála Píky. Od roku 1990 územně náleží k městské části Brno-Královo Pole. Wikipedie

Období

28.5.2021

Statistiky

 • 128 fotek
 • 10 se líbí

Fototechnika

Xiaomi Redmi 3

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Po cestách a cestičkách v arboretu Brno...
Komentáře Přidat